listopad 17, 2007...8:49 pm

Dobro i Zło

Jump to Comments

“Trzeba przede wszystkim zrozumieć, że we wszechświecie żaden stan nie jest „dobry” czy „zły”. Po prostu jest. Wiec przestań wydawać wartościujące sądy.
Po drugie, wszelkie stany są tymczasowe. Nic nie jest wiecznie takie samo, nic nie pozostaje w bezruchu. To, na co się zmieni, zależy od ciebie.”

“Rozmowy z Bogiem” cz. 1

7 Comments

  • Czy jeżeli widzę mordercę, który ma zamiar zabić to też mam tego nie oceniać i zostawić sprawy same sobie ?

  • Możesz działać zgodnie ze swoja intuicja, jeśli czujesz ze powinieneś pomóc, pomóż.
    To jest jakieś doświadczenie, którego potrzebujesz. Jeśli czujesz opór, lęk, czujesz że nie chcesz się angażować w sytuację, znaczy że to też jest lekcja jakaś dla ciebie i dla tamtego człowieka który może w tej chwili jest w kluczowym momencie swego życia, momencie który ma zmienić jego los/karmę/przyszłość.
    Od tej chwili wszystko może iść już w jego życiu inaczej.
    I nie powinieneś zmieniać jego losu.

    Jednak takie odczucie powinno płynąć z serca, z intuicji, nie z przymusu jakiejś etyki (dowolnej tradycji) czy moralności (wg dowolnej religii).
    A nade wszystko nie z lęku przed karą za “nie-zrobienie-czegoś”.

  • Cześć Marek :)

    Gdybanie to moje ulubione zajęcie :) Lubię sobie czasem pogdybać i jak to robię, to od razu mi lepiej :)

    Na przykład co by było, gdyby dzisiejszy dzień był moim ostatnim dniem życia? Czy marnowałbym swój czas na rozmyślanie o tym, co bym zrobił gdyby to, albo co bym zrobił gdyby tamto? Hę?

    Pozdrawiam!
    Wojtek

  • No tak nie powinienem pomóc innym bo każdy sobie widać zasłużył na to co ma. To chyba hinduizm, bo w buddyźmie o ile mi wiadomo jest miejsce na pomoc innym.

  • Zacytuję sama siebie :)
    “Możesz działać zgodnie ze swoja intuicja, jeśli czujesz że powinieneś pomóc, pomóż.”

  • No Zenforest, cytowanie samej siebie to już megalomania ;)))))

    Ściskam!
    Wojtek

  • Prawda ;)?

Leave a Reply