Tagi

, , , , , ,

Pojęcie „oddechu” zajmuje niezwykle ważne miejsce w większości tradycji religijnych. Wywodzi się ono z greckiego słowa oznaczającego „ducha” – „oddech” i „duch” znaczą to samo. Tłumacząc Biblię z aramejskiego (języka Chrystusa), a potem na łacinę i inne języki, zagubiono szczególne znaczenie, jakie w pierwotnym tekście kładziono na właściwe oddychanie, jednak można je jeszcze odnaleźć:

„Wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą”. (Księga Rodzaju 2,7)

Oddechu używano jako narzędzia uzdrowienia przez tysiące lat. Joga i inne systemy uznały wartość oddechu i uczyniły go podstawą wielu metod rozwoju duchowego. Buddyści używają oddechu jako ośrodka skupienia uwagi w wielu ćwiczeniach Vipassany.

Oddech musi być jedną z podstawowych form uzdrawiania, ponieważ 70 procent niepotrzebnych substancji wydalane jest z organizmu przez oddychanie. Co więcej, bez jedzenia można przeżyć trzy tygodnie, bez wody – trzy dni, ale spróbuj przeżyć trzy minuty bez powietrza.

Natura jest bardzo mądra. Ze wszystkich narządów wewnętrznych naszego ciała tylko akcję płuc można łatwo kontrolować. Wszystkimi innymi rządzi podświadomość, choć człowiek o większej świadomości może w pewnym stopniu nimi kierować na przykład pracą serca). Ale tylko płuca dają nam absolutną wolność w wyborze sposobu oddychania.

SWOBODNE ODDYCHANIE – PODSTAWOWY ELEMENT ŻYCIA Psychologowie zaczynają dziś rozumieć to, o czym Jogin! wiedzą od tysięcy lat. Chodzi o bezpośredni związek między zaburzeniem psychicznym a zaburzeniami procesu oddychania, będącymi wynikiem stresu. Niektórzy terapeuci zaczynają pracować nad oddychaniem i przekonują się, że prowadzi to do zdrowia i harmonii. Terapeuci oddechu – rebirtherzy, jogini, praktycy integracji oddechem – pokazują, że poszerzona świadomość, współczucie i poznanie siebie możliwe są dzięki płynnemu oddychaniu.

Artur Janov, który stworzył „terapię podstawową” (primal therapy), tak pisze o oddychaniu w swej książce The Primal Scream:

W terapii podstawowej stosujemy technikę głębokiego oddychania, by pacjent skontaktował się ze swymi uczuciami […] po terapii pacjenci stwierdzali różnicę w oddychaniu. Dopiero gdy zaczęli oddychać głęboko, zrozumieli, jak płytki oddech mieli przedtem. Właściwe oddychanie powinno być instynktowne!…] zmuszanie pacjenta w terapii podstawowej do głębokiego oddychania często pomaga zdjąć pokrywę dawnych represji… Techniki oddechowe w terapii podstawowej stają się via regia do bólu i do odblokowania wspomnień, są drogą do podświadomości.

Leonard Orr w książce Rebirthing in the New Agę, napisanej wspólnie z Sondrą Ray, tak opisuje oddech rebirthingowy:

Rebirthing jest przede wszystkim zrelaksowanym oddychaniem połączonym, w którym nie ma przerwy między wdechem a wydechem. Rytm oddychania ma być zgodny z intuicją, ponieważ wdychamy zarówno powietrze, jak i energię życia. Oddychanie energią życia nie może być mechaniczne. Energia jest źródłem fizycznego ciała i kosmosu. Mechanizm oddechu jest środkiem do żywotności i witalności. Ale nie jest on automatyczny. Duchowe oddychanie jest intuicyjne, jest inspiracją, a nie dyscypliną. Kluczem do sukcesu w świadomym oddychaniu jest łagodność i delikatność.

Stan Grof, który stworzył „pracę z oddychaniem holotropicznym”, tak pisze:

Oddychanie jest niezwykle istotnym narzędziem zmiany świadomości. Stosowano je od tysiącleci w różnych częściach świata.

TRAUMA NARODZIN Właściwe oddychanie jest tak istotne, ponieważ prowadzi do uzdrowienia traumy narodzin. U większości z nas zaburzenie naturalnego cyklu oddychania nastąpiło przy narodzinach, kiedy zaczynaliśmy się uczyć oddychać. W ciągu ostatnich dwustu lat, gdy lekarze (w większości mężczyźni) wyobrazili sobie, że wiedzą więcej o porodzie niż tradycyjne akuszerki, jakość odbierania porodu znacznie się pogorszyła. Bezpieczne domowe warunki porodu – przy którym obecne były tylko dziecko, matka i wrażliwa kobieta – zmieniły się na sterylne publiczne szpitale zarządzane przez intelektualistów. Poród jest najbardziej naturalną rzeczą, na świecie. A jednak większość lekarzy w wysoko rozwiniętych krajach świata przyzna, że przynajmniej Jedna trzecia porodów stwarza problemy. Profesja medyczna opanowała najbardziej naturalne wydarzenie i stworzyła wiele problemów przez swą nienaturalną ingerencję.

INTEGRACJA ODDECHEM Integracja oddechem – to inna nazwa „cyklu wolności”, ponieważ to oddech zwykle rozpoczyna proces integracji. Ale chcemy podkreślić, że sednem naszej pracy jest świadomość, a nie oddychanie. Oddychanie jest ważne, ponieważ często stanowi pierwszy krok do poszerzenia świadomości w kryzysie emocjonalnym. Lecz integracja może zachodzić bez ciągłego świadomego oddychania, stosowanego jako metoda pracy w wielu innych systemach uzdrawiania, takich jak medytacja, joga, reiki itd.

Problem w tym, że choć nasza technika uzdrawiania jest bardzo skuteczna, często zapominamy ją zastosować w czasie kryzysu. Choć jestem twórcą integracji oddechem i zasady pięciu elementów, to jednak gdy mnie coś silnie pobudzi, ogarniają mnie takie emocje, że grzęznę w cyklu ofiary, jak wszyscy inni. Wtedy nawet nie pamiętam pięciu elementów. Ale wyćwiczyłem jeden sposób – nabieram kilka swobodnych oddechów. To często wystarcza, by rozpocząć proces prowadzący do wolności.

Z tej przyczyny swobodne oddychanie jest pierwszym i najważniejszym elementem integracji oddechem.

C.D.N. – jutro 🙂

COLIN P. SISSON
„WEWNĘTRZNE PRZEBUDZENIE”

Reklama