Tagi

, , , , , , , , , ,

vipassana
Dzisiaj chciałabym polecić wszystkim zapoznanie się z dwoma filmami poświęconymi pracy nauczycieli buddyskich nauczających medytacji Vipassana w zakładach karnych.
Pierwszy z nich to : „Doing Time, Doing Vipassana”

W 1993 roku rozpoczęto program, który miał na celu nauczanie medytacji vipassana w indyjskim więzieniu Tihar Jail, znanym z niezwykle surowych warunków, w których skazańcy zmuszeni byli odbywać swoje wyroki.
Ponieważ rezultat prześcignął wszelkie oczekiwania,  że zdecydowano się nakręcić film dokumentalny poświęcony wpływowi Vipassany na więźniów i atmosferę w więzieniu.
Nakręcono 52 minutowy film dokumentalny, zawierający wywiady z pomysłodawcami, więźniami i nauczycielami.
Film został odznaczony kilkoma nagrodami na festiwalach filmowych, a także doceniony przez amerykańskie organizacje zajmujące się systemem penitencjarnym w USA.

Kilka lat potem nakręcono podobny film, poświęcony zdarzeniom, które miały miejsce w więzieniu w Alabamie. Tam również z sukcesem wprowadzono program nauki medytacji Vipassana. Nie obyło się jednak bez utrudnień ze strony chrześcijańskiej społeczności, która obawiała się, że z powodu kursów medytacji, więźniowie nawrócą się na buddyzm. Mimo szykan, wielu więźniów wzięło udział w kursach. Opowieści o ich doświadczeniach i transformacji można zobaczyć w filmie „ The Dhamma Brothers”

Oto trailer filmowy:

A oto wywiad poświęcony temu dokumentowi:

Dla zainteresowanych również krótki dokument poświecony medytacji w więzieniach indyjksich:

Zobacz także:

Samotność czy osamotnienie?

Strach i ciemność?

Nie zadręczaj się!

Wybacz sobie i wybacz innym

Cztery kroki do wolności

Wolność. Czy to puste słowo?

Reklama