Tagi

, , , , , , , , ,

wadawzroku
Poniżej prezentuje tekst obiecany i napisany przez naszego kolegę, Indrama 🙂
Zapraszam do czytania i komentowania.

——————————————————–

Polepszyć wzrok – ćwiczenia dla Twoich oczu
– by Indram

Krotkie wprowadzenie i przewodnik po ćwiczeniach.

Pewne rzeczy traktujemy za oczywiste – na przykład własne zdrowie – i dopiero wtedy sobie o nim przypominamy, gdy zaczynamy je tracić. Tymczasem aby temu zapobiec, często wystarczyłaby tylko odrobina profilaktyki.

Ze wzrokiem – jak i ze stanem naszego zdrowia – jest bardzo podobnie. Widzenie, czytanie i oglądanie traktujemy jak coś oczywistego – ale tylko do czasu, gdy nagle jesteśmy zmuszeni ubrać grubsze szkła.
Na co dzień nie myślimy o szkodliwości niektórych złych nawyków związanych z używaniem wzroku  – nie wspominając o braku wyrobionych pozytywnych nawyków i zdrowotnej profilaktyce.
Jednak ćwiczenia oczu to nie tylko profilaktyka.
Wykonując pewne ćwiczenia jesteśmy w stanie znacząco poprawić swój wzrok.

Oczy, tak jak każdy inny narząd biologiczny, mają zdolność do regeneracji i wzmacniania się  dzięki określonym ćwiczeniom.  Wzrok można ćwiczyć i ulepszyć, podobnie jak uprawianie sportu rozwija mięśnie i poprawia kondycję, a uczenie się – pamięć.

Zatem jak to zwykle wygląda z naszymi oczyma?

Wyobraź sobie, że jesteś żabą i pływasz sobie w garnku. Woda z wolna staje się coraz cieplejsza – ale zmiany są tak powolne, że aż niedostrzegalne. Robi się coraz bardziej gorąco, ale ty robisz to, co zawsze. Mija trochę czasu…i w pewnym momencie okazuje się że zostałeś… ugotowany.

Teraz pomyśl, że masz samochód którym codziennie jeździsz ale nigdy nie dbasz o jego konserwację; nie uzupełniasz poziomu oleju, nie wymieniasz płynu hamulcowego, itd. W pewnym momencie coś zaczyna szwankować. Najpierw drobnego, ale ty to wciąż ignorujesz. Usterek zaczyna przybywać, zaczynają się nawarstwiać.  Zlekceważenie tych objawów może prowadzić do kosztownych wydatków a nawet do wypadku.
W przypadku wzroku zdarza się, że nie jesteśmy świadomi procesu jego powolnego pogarszania się.
Tak też było w moim przypadku – nie byłem świadomy faktu, że jedno oko mam coraz słabsze.

Codziennie jesteśmy wystawieni na szkodliwe wpływy otoczenia jak i na powoli kumulujący się efekt własnych niekorzystnych nawyków – o procesie starzenia nie wspominając.
Jednym z dobrych nawyków jakie możemy sobie wyrobić, jest dbanie o wzrok przy pomocy specjalnie w tym celu zaprojektowanych ćwiczeń.  A jeśli sądzisz, że wykonywanie tych ćwiczeń będzie dla Ciebie kłopotliwe czy męczące, możesz spróbować myśleć o nich tak jak o codziennej higienie.

Nawet jeśli masz poważną wadę wzroku, to bardzo często możliwa jest jego znaczna poprawa, dzięki treningowi oczu.
W jednym badaniu przeprowadzonym na 96 pacjentach posiadających określony rodzaj akomodatywnej dysfunkcji wzroku, u tych ktorzy ukończyli program terapii widzenia –  stwierdzono, że w 53% przypadkach symptomy zostały całkowicie wyeliminowane, w 43% nastąpiła poprawa i tylko u 4% symptomy pozostały te same. (http://www.scribd.com/doc/18237654/Rebuild-Your-Vision strona 3).

Z drugiej strony trening wzroku może przynieść mniej spektakularne efekty u osób z wadami wrodzonymi, jednak nawet wówczas warto zasugerować przeprowadzenie badań u okulisty, który może dobrać nam ćwiczenia, które będziemy wykonywać przez pewien okres czasu (zwykle ponad miesiąc).  Po tym okresie należy ponownie udać się do kontroli okulistycznej.

Noszenie okularów jest niekiedy konieczne, zwłaszcza gdy wykonujemy pracę wymagającą precyzji widzenia, jednak warto zdać sobie sprawę, że okulary są mniej więcej tym samym czym jest wózek inwalidzki dla nóg – wprawdzie możesz się poruszać, ale twój chód nie ulega poprawie.
Podobnie, okulary umożliwiają widzenie, ale same w sobie rzadko leczą wzrok.

Pamiętajmy, że wszelkie ćwiczenia należy wykonywać zgodnie z zaleceniami. Jeśli nosimy okulary lub szkła kontaktowe, to do ćwiczeń należy je zdjąć. Bardzo dobrym pomysłem – ale bardziej kosztownym – jest zapisanie się na specjalny kurs prowadzony przez fachowców, który może nas dodatkowo zmotywować.
Poza kursami dostępne są książki i informacje w internecie.

A oto kilka prostych ćwiczeń,które możesz zacząć wykonywać oczywiście po konsultacji z lekarzem:

Palming
Pocieraj mocno dłonie przez kilka sekund tak, aby je rozgrzać.
Następnie zrób z dłoni miseczki ale palce (poza kciukiem) trzymaj prosto. Nałóż palce jednej dłoni na drugą.
Tak złożone dłonie przyłóż do oczu (bez ich dotykania czy uciskania) i obserwuj ciemność.
Palce spoczywają na czole. Łokcie możesz oprzeć na stole, głowa jest pochylona.
Rozluźnij sie i zrelaksuj, oddychaj spokojnie. Nie zatykaj nosa.
Ćwiczenie to jest zwykle nazywane palmingiem. Wykonuj je przez przynajmniej 3 minuty a zobaczysz dużą różnicę w jakości widzenia. Kolory będą bardziej wyraziste. Po zakończeniu kilka razy pomrugaj oczami.

Wizualizacja ruchomych obiektów
Zamykaj i otwieraj powieki co kilka sekund. Kolistymi ruchami delikatnie masuj powieki. Pamiętaj aby mieć czyste rece. Nie uciskaj oczu. Wyobraź sobie, że przed tobą znajduje się ogromny zegar (oczywiście nieelektroniczny, z tradycyjną tarczą). Wpatruj się przez kilka sekund na godzinę 12 a potem zgodnie z ruchem wskazówek zegara na 1, 2 i tak dalej, a następnnie z powrotem. Głowa ma być nieruchomo.
Możesz także wizualizować sobie z zamkniętymi oczyma inne ruchome sceny, jak np liście pędzące na wietrze, przejeżdżające samochody czy ludzi na joggingu.

Akomodacja
Siedząc np. przy komputerze, co jakiś czas skupiaj uwagę na jakimś odległym punkcie np.
za oknem. Chodzi o poprawę nastawności wzroku przez częste zmienianie perspektywy. Pomaga to znacznie   odciążyć te mięśnie oka, które w trakcie dnia ustawiają ostrość wzroku na określonych odcinkach (np. na krótkie dystanse). Czesta zmiana ogniskowej bardzo pomaga w utrzymaniu zrelaksowanego, rozluźnionego oka.

Rysowanie i obrysowywanie
Rysuj oczami kwadraty i inne figury geometryczne. To ćwiczenie możesz także robić w wersji z zamkniętymi oczami. Możesz także na bieżąco ćwiczyć oczy , „obrysowujac” wzrokiem kształty przedmiotow obecnych dokoła ciebie. Warto wyrobić sobie nawyk „patrzenia” na przedmioty ogarniając je w całości, zamiast tylko skupiać się na środkowym obszarze.

Intensywniejsze ćwiczenia kończ  zawsze palmingiem.

Istnieje wiele innych ćwiczeń których wykonywanie jest bardzo proste. Możesz je odszukać w internecie, znaleźć w rozmaitych książkach.
Na początku skup się na wypracowaniu dobrych nawyków – zwykle uważa się, że jeśli jesteś w stanie daną czynność regularnie wykonywać przez 21 dni, to można mówić o wykształceniu się nawyku.
No i oczywiście pamiętaj o poprawności wykonania danego ćwiczenia. Powodzenia!

Napisane przez : Indram,

korekta i drobne uzupełnienia – Zenforest

Zobacz także

KAŻDĄ wadę wzroku da się wyleczyć! Metoda H. Bates’a

Ulecz swoje ciało !

Przyczynowość w medycynie. Całkowita zmiana paradygmatu?

Zdrowa psychika = zdrowe ciało?

Filozofia zdrowia

Biografia staje się biologią. Jak być zdrowym? Krótki poradnik.

• Choroba ma swój początek w umyśle?

Reklama